Fotografie

Emilia Peck – informacje.

Fotografie grupowe przed pensją żeńską Aleksandry Szumskiej, dom Emilii Peck.

7-klasowe Gimnazyum z pensyonatem A. Szumskiej we wsi Suchedniów (ziemi kiel.) (na 891, 345 stóp nad powierzchnią Morza Bałtyckiego) założone jako szkoła prywatna 6-klasowa w 1863 r., a w 1906 r. przekształcone na 7-klasowe gimnazjum z wykładem w języku polskim. Cudzoziemki stale w zakładzie. Matematyka (kurs męskich szkół). Łacina z programem od 3 kl. dla życzących. Miejscowość zdrowotna, a higieniczne warunki (kuchnia wiejska) umożliwiają dzieciom anemicznym zdobywanie wiedzy. Poczta i stacya w miejscu.

Fotografia „Koledzy: Stefan Dawidowicz, Roman Działak, J Lasota”, 30.3.1906 rok.

Fotografia – Roman Działak.

Fotografia ślubna – Roman Działak.

Fotografia Marii Potkańskiej z córkami. Od lewej Genowefa, Maria, Helena, Adela – 1912 rok. Podarowała Magdalena Dąbrowska-Tabor.

Fotografia – Paweł Tumulec.

Start cepelinu, fotografia pamiątkowa ze służby w carskiej armii, 1913 rok – Michał Pajek.

W 1898 roku w Jabłonie powstał Oddział Balonowy Warszawskiego Rejonu Fortecznego. Specjalnie dla oddziału zostały wybudowane koszary u zbiegu Traktu Kowieńskiego z drogą do Strugi (obecnie skrzyżowanie ul. Zegrzyńskiej ze Strużańską). Po drugiej stronie traktu powstał port balonowy ze stacją meteorologiczną.

Michał Pajek z grupą kolegów z Carskiej Armii, Jabłonna, 1913 rok.

Michał Pajek z grupa Carskich żołnierzy przy sprzęcie służącym do startów cepelinów na terenie Oddziału Balonowego Warszawskiego Rejonu Fortecznego w Jabłonie, 1913 rok.