II wojna światowa

I wreszcie najbardziej chyba ponury rozdział historrii Suchedniowa — hitlerowska okupacja. Za szczupłe są ramy naszej publikacji, by chociaż bardzo, bardzo pobieżnie opisać to wszystko co w latach 1939—1945 działo się w Suchedniowie i okolicy. Zaszło tam wiele bohaterskich czynów ludzkich i wiele tragedii. Wreszcie wiele zwierzęcego zwyrodnienia faszystowskich najeźdźców.
W lasach, którymi ze wszystkich stron otoczony jest Suchedniów, przez cały okres okupacji — działają silne ugrupowania partyzanckie. Fabryka odlewów — miejsce dawnych robotniczych strajków — przekształca się w zakonspirowaną partyzancką wytwórnię broni. Cały lud Suchedniowa i okolicy czynnie walczy z okupantem.
Najcięższym rokiem był rok 1943. Ogromna ilość aresztowań, egzekucji i pacyfikacji, za pomocą których hitlerowcy chcą wymusić lojalność — nie załamuje ani na chwilę ruchu oporu. 12 i 13 lipca 1943 roku hitlerowcy dokonują w Michniowie największego w Kielecczyźnie mordu. Pastwą ognia padła cała wieś. Z rąk oprawców zginęło 220 niewinnych osób, dzieci, kobiet i starców. Zginęli tylko dlatego, że urodzili się Polakami, mówili polskim językiem, że biło w nich polskie serce.
Obok stacji kolejowej w Suchedniowie hitlerowcy dokonują egzekucji na kilkunastu więźniach politycznych.
Wreszcie tragedia spotkała ludność żydowską. Podobnie, jak we wszystkich okupowanych krajach, Żydów umieszczono najpierw w ghecie. A potem? Potem wędrówka do obozów śmierci.
Styczeń 1945 rok. Do Suchedniowa wjeżdżają radzieckie czołgi, oznaczając nowy, trwający do dziś rozdział historii osiedla.

Źródło: W. Choćko, W. Krogulec, W. Wigura, Suchedniów. Historia spółdzielni i osiedla, Warszawa 1958

Po wybuchu II wojny światowej już w 1939 organizowano tu konspirację. Przez osadę przechodził oddział mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który zatrzymał się na pewien czas w gajówce Kruk. W lasach działały oddziały partyzanckie AK „Ponurego”, „Nurta” i „Szarego”. Dokonywały one licznych akcji. W fabryce Tańskich zorganizowano potajemną produkcję pistoletów maszynowych „Sten” dla tych oddziałów. Prace nad nimi prowadził inż. Piotr Wilniewczyc. W odwecie za pomoc partyzantom Niemcy dokonywali licznych zbrodni. Miały tu miejsce masowe egzekucje (16 ludzi w Klonowie, egzekucja nad Zalewem Suchedniowskim). Największą zbrodnią była pacyfikacja i spalenie Michniowa oraz zamordowanie 203 jego mieszkańców. W centrum gminy Niemcy założyli getto.

Źródło: Suchedniów – Wikipedia, wolna encyklopedia