I wojna światowa

1 Sierpnia 1914 roku wybucha 1 wojna światowa, Rosjanie opuszczają całą południową część Kielecczyzny, władzę w Suchedniowie obejmuje Komitet Obywatelski, organizując na terenie gminy Straż Obywatelską.
Mobilizacja do szeregów armii rosyjskiej nie udaje się, nie pomaga odezwa W. Księcia Mikołaja Mikołajewicza, obiecująca zjednoczenie ziem polskich pod berłem cara rosyjskiego, nikt temu nie wierzy, rezerwiści z Suchedniowa i okolic powracają do swych domów. Władze rosyjskie powracają w końcu 1914 roku do Kielc i Suchedniowa, aby w maju 1915 roku opuścić Kielecczyznę w ogóle.
Ludność Suchedniowa nie znała co to pańszczyzna w ścisłym tego słowa znaczeniu, albowiem w Suchedniowie nie było majątków szlacheckich, nie było „panów’’ a do obowiązków ludności, należało jedynie wypalanie węgli drzewnych dla wytopu żelaza i transport tych węgli jak również odrabianie nielicznych „dniówek” we Wzdole, dopóki istniał tam majątek biskupów krakowskich. Załogi zakładów przemysłowych: kuźni — fryszerek, hut, wielkich pieców, odlewni i warsztatów składały się w większości z sił najemnych — robotników wykwalifikowanych — ludzi wolnych, żyjących z pracy łąk. Stąd pochodzi przywiązanie suchedniowiaków do wolności.

Źródło: W. Choćko, W. Krogulec, W. Wigura, Suchedniów. Historia spółdzielni i osiedla, Warszawa 1958