Legiony Polskie

W przeddzień wybuchu I Wojny Światowej pojawili się w Suchedniowie emisariusze „Strzelca” i Józefa Piłsudskiego, znani i wysoko cenieni na innych terenach: Stefania Szpołowska, Wanda Filipkowska-Pełczyńska, Stanisław „Tetera” Długosz i sam twórca skautingu w Polsce – Andrzej Małkowski. Zatrzymywali się najczęściej w domu Antoniego Wędrychowskiego i Wandy Kosińskiej. Rozmawiali z ludźmi wpływowymi i przygotowywali ich do działania w czasie zbliżającej się wojny.
Z chwilą wybuchu wojny 1 sierpnia 1914 roku i opuszczeniu Kielecczyzny przez Rosjan zaczął tu działać Komitet Obywatelski w składzie: dr Witold Poziomski, przewodniczący oraz Karol Burdziński, Jan Gajzler, Wanda Kosińska, Janina i Wanda Marusieńskie, Józefa Ożdżeńska, Adam Pajek, Bronisław Szumilewicz, Trzebińscy, Wędrychowscy, Wigurowie i inni jako członkowie. Do ich obowiązków należało utrzymanie porządku w osadzie, prowadzenie agitacji za wstępowaniem do organizacji zbrojnych, wreszcie zaopatrzenie zgłaszających się ochotników w mundury, broń, a czasem i konia. Magazyn mundurowo-prowiantowy zorganizowano w młynie Józefy Ożdżeńskiej na Jędrowie.
 

Z bojów Legionów Polskich odczyt oficera.

Odczyt oficera Legionów Polskich Juliusza Ulnycha z dnia 18.05.1915 rok w Suchedniowie. W tym dniu legioniści przeprowadzali kwestę na biedne dzieci zbierając 109 koron, 90 halerzy.

Zatwierdzone sporządzenie kasowe po kweście.

List Pocztą Polową, adresat – Józik Marusieński.

Pocztówka „Feldpost”, poczta polowa, 31.8.1915 rok, od Ziemowit Mazura Starzeński do Komando Poln Legionen.

List, adresat – Witold Mazur Starzeński.

List „Feldpost”, 13.12.1915 rok, adresat – Ziemowit Starzeński.

Pocztówka „Feldpost”, poczta polowa, 20.4.1916 rok, adresat – Włada Marusieńska.

List, Poczta Polowa (Feldpost), 11.1.1917 rok, nadawca – Witold Mazur-Starzeński.

List, poczta polowa (Feldpost), 26.5.1917 rok. Nadawca – Marusieńska, adresat – Heinrich Kinda (oficer austro-węgierski).